| 661 536 685 |

Regulamin Liga OIL Jesień 2024

Regulamin

rozgrywek Lekarskiej Ligi Mistrzów OIL

§ 1

Informacje ogólne i warunki udziału I. Organizatorzy.

Organizatorami Ligi OIL są: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. Prof. Jana Nielubowicza oraz Michał Burzyński prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Michał Burzyński: LIGA BEMOWSKA (NIP: 9512179834).

II. System rozgrywek.

System rozgrywek ustala Organizator w zależności od liczby zgłoszonych drużyn. Informację o ostatecznym kształcie rozgrywek Organizator zamieści na stronie internetowej [https://ligaoil.superliga6.pl/] przed rozpoczęciem rozgrywek.

III. Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach Ligi Bemowskiej jest zgłoszenie drużyny. Zgłoszenie drużyny odbywa się poprzez dostarczenie do Organizatora drogą internetową, poprzez formularz na stronie internetowej, zgłoszenia zawierającego:

a) nazwę drużyny,

b) listę zawodników (imiona, nazwiska oraz numer Prawa Wykonywania Zawodu),

c) wskazanie dwóch spośród zawodników (wraz z numerami telefonów oraz adresami email), którzy w imieniu drużyny odpowiedzialni będą za kontakt z Organizatorem w sprawach organizacyjnych oraz w sprawach związanych z przestrzeganiem Regulaminu,

d) określenie koloru strojów; drużyna musi posiadać przynajmniej jeden komplet jednolitych kolorystycznie koszulek. Koszulki powinny posiadać dane umożliwiające identyfikację zawodnika (tj. imię, nazwisko lub pseudonim oraz numer).

IV. Odrzucenie zgłoszenia

Organizator ma prawo odrzucić zgłoszenie drużyny do rozgrywek bez podania przyczyny. V. Podporządkowanie się postanowieniom i akceptacja Regulaminu.

Każda drużyna biorąca udział w rozgrywkach musi się bezwzględnie podporządkować postanowieniom niniejszego Regulaminu oraz Regulaminowi Ligii Bemowskiej opublikowanemu na stronie Organizatora https://ligabemowska.pl/o-nas/regulamin, zaś przesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z akceptacją ww. Regulaminów w całości.

§ 2

Uczestnicy Lekarskiej Ligi Mistrzów OIL I. Limit zawodników.

Limit miejsc na liście zawodników, których jedna drużyna może zgłosić w całej rundzie rozgrywek, wynosi 20.

II. Pełnoletność.

W rozgrywkach mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.

III. Przynależność do OIL.

Wszyscy zgłoszeni zawodnicy muszą być lekarzami lub lekarzami dentystami członkami Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

IV. Wyjątek od przynależności do OIL.

W przypadku problemów ze skompletowaniem składu drużyny Organizator dopuszcza odstępstwo od punktu III powyżej, polegające na wpisaniu do drużyny dwóch zawodników nie spełniających tego warunku, przy czym zawodnicy ci nie mogą być uczestnikami pięciu pierwszych poziomów rozgrywek Polskiego Związku Piłki Nożnej

(tj. Ekstraklasy, I, II, III oraz IV ligi).

V. Zgłaszanie i wykreślanie zawodników.

Zawodników można bez ograniczeń zgłaszać lub wykreślać najpóźniej przed rozpoczęciem pierwszego meczu w danej rundzie rozgrywek. Dane nowego zawodnika (imię, nazwisko, numer PWZ) należy przekazać Organizatorowi osobiście lub mailowo na adres: [Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]. Wykreślanie zawodników z listy w trakcie sezonu jest zabronione, chyba że powodem wykreślenia są losowe wydarzenia, takie jak śmierć lub choroba wymagająca co najmniej trzymiesięcznego leczenia.

VI. Weryfikacja zawodników:

1. Ewentualna weryfikacja zawodników odbywa się na podstawie aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Każdy zawodnik zobowiązany jest do zainstalowania w swoim telefonie aplikacji mObywatel oraz dodania w niej dokumentów “mDowód” oraz, w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, “PWZ lekarza”. Dopuszcza się przedstawienie tradycyjnego dokumentu.

2. Organizator, jego przedstawiciele, sędzia oraz kapitanowie drużyn mają prawo w każdej chwili zażądać od zawodników dokumentów potwierdzających tożsamość. W przypadku nieokazania dokumentu tożsamości zawodnik traktowany jest jako nieuprawniony do gry, a jego drużyna zostaje ukarana.

VII. Zmiany w składach drużyn.

Po pierwszym meczu w danych rozgrywkach wszelkie zmiany w składach drużyn są dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w punktach VIII-X poniżej.

VIII. Zgłoszenie nowego zawodnika.

Zgłoszenie nowego zawodnika może dotyczyć tylko lekarzy oraz lekarzy dentystów. Odbywa się przez zgłoszenie tego faktu przedstawicielom Organizatora.

IX. Terminy zmian w składzie.

 Zgłoszenie zmiany w składzie drużyny nie może nastąpić przed meczami dwóch ostatnich kolejek oraz meczów zaległych rozgrywanych po drugiej kolejce od końca ligi.

X. Kary za nieuprawnionych zawodników.

W razie stwierdzenia, że w drużynie występuje zawodnik nieuprawniony (niezgłoszony lub zgłoszony z naruszeniem przepisów niniejszego regulaminu), drużyna, w której wystąpił nieuprawniony zawodnik, zostanie ukarana walkowerem oraz utratą 9 punktów w tabeli.

§ 3 Organizacja rozgrywek

I. Terminarz meczów.

Mecze odbywać się będą zgodnie z terminarzem ustalonym przez Organizatora. Terminarz dostępny jest na stronie internetowej ligaoil.superliga6.pl.

II. Przybycie drużyny na mecz.

Drużyna ma obowiązek stawić się na pół godziny przed rozpoczęciem meczu. Mecz musi się rozpocząć dokładnie o wyznaczonej godzinie. W przeciwnym razie spóźniona drużyna zostanie ukarana walkowerem. III. Zgłaszanie zawodników.

Każda drużyna jest wyłącznie odpowiedzialna za dokonanie czynności niezbędnych w celu zgłoszenia zawodników do gry. IV. Przekładanie meczów.

1. Przekładanie meczów jest możliwe po łącznym spełnieniu następujących warunków:

a. Uzyskanie zgody drużyny przeciwnej,

b. Uzyskanie zgody Organizatora,

c. Opłacenie kosztów obsługi sędziowskiej oraz boiska, o których mowa w ust. 2 i 3 poniżej.

2. W przypadku meczów rozgrywanych w lidze siódemek koszty te wynoszą 330 zł (słownie: trzysta trzydzieści złotych 00/100), gdy ostateczne przełożenie meczu (spełnienie warunków określonych w pkt. a-c powyżej wraz z ustaleniem nowego terminu) zostaje potwierdzone Organizatorowi w tygodniu, w którym w terminarzu zaplanowane jest dane spotkanie.

3. W przypadku meczów rozgrywanych w lidze szóstek koszty te wynoszą 250 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt złotych 00/100), gdy ostateczne przełożenie meczu (spełnienie warunków określonych w pkt. a-c powyżej wraz z ustaleniem nowego terminu) zostaje potwierdzone Organizatorowi w tygodniu, w którym w terminarzu pierwotnie zaplanowane zostało dane spotkanie.

V. Termin przekładania meczów.

Przełożenie meczu jest możliwe z minimalnym 1-tygodniowym wyprzedzeniem.

VI. Limit przekładania meczów.

 Każda drużyna może przełożyć najwyżej 2 (dwa) mecze w sezonie. VII. Odpowiedzialność za kibiców.

 Każda drużyna odpowiada za swoich kibiców. Jeżeli sympatycy danej drużyny poprzez głośne zachowanie mogą zakłócać spokój okolicznym mieszkańcom, Organizator może zwrócić się do kapitana drużyny o podjęcie stosownych czynności. W przypadku niezastosowania się do zaleceń Organizator ma prawo ukarać drużynę finansowo kwotą

200 złotych (słownie: dwieście złotych 00/100), a w przypadku powtarzających się naruszeń wykluczyć drużynę, której kibice zakłócają spokój rozgrywek. VIII. Miejsce dla rezerwowych.

 Nakazuje się zawodnikom rezerwowym przebywanie w trakcie meczu w wyznaczonym miejscu przy strefie zmian w okolicy linii środkowej za linią boczną.

IX. Zakazy obowiązujące na terenie obiektów Ligi Bemowskiej.

Na terenie obiektów sportowych Ligi Bemowskiej obowiązuje bezwzględny zakaz:

a) spożywania alkoholu.

b) gry pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

c) spożywanie alkoholu przez zawodników będących w stroju sportowym (tj. korki, getry, spodenki czy koszulka piłkarska).

d) oddawania potrzeb fizjologicznych na terenie boiska i terenów przyległych.

X. Obowiązek Organizatora.

 Organizator zobowiązany jest zapewnić wodę podczas meczów.

§ 4 Zasady gry

I. Skład drużyny na boisku.

Na boisku drużyna może liczyć maksymalnie 6 osób (bramkarz + 5 zawodników z pola).

II. Czas gry.

Czas gry wynosi 2 x 25 minut, zaś przerwa trwa około 2 minuty.

III. Zmiany zawodników.

Liczba zmian jest nieograniczona; zmiana musi się dokonać w wyznaczonej strefie w okolicach linii środkowej za linią boczną boiska.

IV. Przepisy gry.

Obowiązują przepisy gry w piłkę nożną wraz z najnowszymi zmianami. V. Przepis o spalonym.

 Przepis o spalonym nie obowiązuje.

VI. Odległość przy wznawianiu gry.

 Odległość zawodników drużyny przeciwnej od piłki przy wznawianiu gry (w tym muru podczas rzutu wolnego) wynosi co najmniej 5 kroków (tj. około 4,5 metra).

VII. Relacje między gospodarzami a gośćmi.

Relacje między gospodarzami a gośćmi podlegają ogólnym zasadom przyjętym w przepisach gry w piłkę nożną.

VIII. Obuwie do gry.

W lidze dozwolona jest tylko gra w korkach lanych (gumowych), trampkach, korkotrampkach oraz obuwiu do piłki halowej. Obowiązuje zakaz gry w butach z metalowymi kołkami. W przypadku gry w niedozwolonym obuwiu, sędzia ma prawo nakazać zawodnikowi opuszczenie boiska i zmianę obuwia.

IX. Stroje drużyn.

Drużyny są zobowiązane do posiadania identycznych koszulek piłkarskich z widocznymi numerami oraz nazwiskiem/imię/pseudonimem. Bramkarz musi posiadać strój odróżniający go od reszty zespołu. Drużynom, które nie posiadają jednolitych strojów, Organizator na czas meczu użycza znaczników. X. Numery na koszulkach.

Numery na koszulkach muszą być przypisane zawodnikom na stałe w trakcie meczu.

XI. Protokół meczowy.

Przed meczem kapitanowie obu drużyn powinni sprawdzić poprawność danych zawartych w protokole i w razie potrzeby go uzupełnić. Po zakończeniu meczu kapitan lub osoba upoważniona ma obowiązek zgłosić się do przedstawiciela Organizatora, podać nazwiska strzelców i podpisać protokół meczu.

XII. Zwracanie się do sędziego.

Na boisku do sędziego ma prawo zwracać się słownie tylko i wyłącznie kapitan. Pozostali zawodnicy (również rezerwowi), którzy mimo zakazów zwracają się w jakikolwiek sposób do sędziego (tj. komentują decyzje lub przeklinają) mogą zostać ukarani czerwoną kartką. W żadnym wypadku nie wolno obrażać (w tym używać słów powszechnie uważanych za wulgarne), zastraszać ani uderzać sędziego lub zawodników. Takie zachowanie będzie również karane czerwoną kartką, nie wykluczając późniejszej dyskwalifikacji.

§ 5 Sędziowie

I. Prowadzenie meczu.

 Mecz prowadzi sędzia desygnowany przez Organizatora. Do jego obowiązków należy również zapisywanie nazwisk strzelców oraz upomnianych kartkami zawodników, wpisanie tych informacji do protokołu meczowego oraz podpisanie protokołu po zakończeniu meczu.

II. Dbaniem o bezpieczeństwo.

Do obowiązków sędziego należy dbanie o bezpieczeństwo zawodników oraz kibiców na i wokół boiska.

III. Strój sędziego.

Sędzia musi posiadać strój odróżniający się kolorem od koszulek zawodników obu drużyn.

IV. Uprawnienia do karania.

 Uprawnienia sędziego do karania rozciągają się również na przewinienia popełnione w czasie, gdy gra jest chwilowo przerwana lub gdy piłka jest poza grą.

V. Koniec czasu regulaminowego.

Sędzia ma obowiązek poinformować o końcu czasu regulaminowego i o przewidzianej ilości doliczonego czasu oraz ma prawo zatrzymać czas tylko w przypadkach zagubienia piłki lub sytuacji uniemożliwiającej kontynuowanie meczu.

§ 6 Zasady Punktacji I. Punktacja.

W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów. Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku:

• 3 punkty za zwycięstwo.

• 1 punkt za remis. • 0 punktów za porażkę.

• -1 punkt za porażkę walkowerem.

II. Kryteria przy równej liczbie punktów: W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1. Przy dwóch zespołach:

a) Wynik bezpośredniego meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

b) Bilans bramek we wszystkich spotkaniach danego cyklu rozgrywek.

c) Wyższa liczba zdobytych bramek we wszystkich spotkaniach danego cyklu rozgrywek. I

d) Niższa liczba straconych bramek we wszystkich spotkaniach danego cyklu rozgrywek.

2. Przy więcej niż dwóch zespołach: Przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się zasadami podanymi w punktach a) – d) powyżej.

§ 7 Nagrody

I. Nagrody drużynowe.

Za zajęcie miejsc 1-3 w każdej z lig przewidziane są pamiątkowe puchary i medale dla drużyn.

II. Nagrody indywidualne.

Pamiątkowe puchary i medale przyznawane będą dla:

▪ Króla strzelców

▪ Najlepszego asystenta

▪ Najlepszego bramkarza

▪ Najlepszego obrońcy

▪ Najlepszego zawodnika w każdej z lig.

 III. Dodatkowe nagrody:

Dodatkowe nagrody (koszulki, upominki itp.) będą zapewniane w miarę możliwości przez Organizatora.

§ 8 Kary

I. żółta i czerwona kartka.

Żółta kartka – ukarany zawodnik opuszcza boisko na 2 minuty. Jeżeli w trakcie odbywania kary drużyna ukaranego zawodnika straci bramkę, reszta kary zostaje anulowana i zawodnik wraca na boisko.

Czerwona kartka - (bezpośrednia lub po otrzymaniu w jednym meczu dwóch żółtych kartek) – ukarany zawodnik opuszcza boisko do końca meczu, a jego drużyna gra w osłabieniu przez 5 minut. Jeżeli w trakcie odbywania kary drużyna ukaranego zawodnika straci bramkę, kara obowiązuje nadal do upływu 5 minut, a następnie na boisko wchodzi inny zawodnik drużyny ukaranej.

II. dodatkowe kary.

a) Po otrzymaniu 3 (trzeciej) żółtej kartki w rundzie – dyskwalifikacja na najbliższy mecz.

b) Po otrzymaniu 5. żółtej kartki w rundzie – dyskwalifikacja na najbliższy mecz.

c) Po otrzymaniu każdej kolejnej żółtej kartki w rundzie – dyskwalifikacja na dwa najbliższe mecze.

III. Walkower.

Drużyna zostaje ukarana walkowerem, gdy:

a) Spóźnia się na mecz.

b) w momencie rozpoczęcia meczu na boisku znajduje się dwóch zawodników mniej niż przewiduje niniejszy Regulamin.

c) w trakcie meczu sędzia ukarze trzeciego zawodnika tej drużyny czerwoną kartką.

d) wystąpił w niej zawodnik nieuprawniony do gry w tej drużynie (również zawodnik będący w okresie dyskwalifikacji).

IV. Weryfikacja meczu przegranego walkowerem.

Mecz przegrany walkowerem jest weryfikowany jako 0:5. V. Kary specjalne.

1. Rodzaje kar specjalnych.

a) Kara specjalna z tytułu pchnięcia/uderzenia.

Pchnięcie, a także uderzenie: zawodnika, sędziego, kibica, trenera, na terenie boiska oraz najbliższego otoczenia (tj. na terenie widocznym z boiska), bez względu na siłę, zamiar i efekt uderzenia – dyskwalifikacja na co najmniej 4 mecze.

b) kara specjalna za wulgarne zachowanie.

Wulgarne zachowanie, takie jak w szczególności zastraszanie słowne, obraźliwe zwroty, przekleństwa pod adresem: zawodnika, sędziego, kibica, trenera, na terenie boiska oraz najbliższego otoczenia (tj. na terenie widocznym z boiska) – dyskwalifikacja na co najmniej 2 mecze.

c) kara specjalna za ponowne przewinienia określone w pkt a) i b) powyżej.

Ponowne przewinienie określone w punkcie a) lub b) – dyskwalifikacja co najmniej na rok.

d) kara specjalna za trzykrotne dopuszczenie się przewinienia określonego w pkt a) i b) powyżej.

Drużyna, której zawodnicy w jednym cyklu rozgrywek dopuszczą się co najmniej trzykrotnie wykroczeń, o których mowa w pkt. a) lub b) może zostać wydalona z rozgrywek ligowych, bez możliwości zwrotu pieniędzy za wpisowe.

2. Nakładanie kar specjalnych.

1) Przewinienia zawarte w punktach a) oraz b) nie muszą być zauważone i opisane w protokole przez sędziego; wystarczającym dowodem są anonimowe zeznania co najmniej dwóch świadków wydarzenia (spoza zainteresowanych drużyn), nagranie na taśmie video lub zeznania jednego przedstawiciela Organizatora.

2) Decyzję w sprawie nałożenia kar, o których mowa w pkt. a)-d) podejmuje Organizator na podstawie dowodów wymienionych powyżej.

3) Zasady zawarte w niniejszym punkcie stosuje się odpowiednio do kibica zapisanego jako zawodnik w drużynie Ligi Bemowskiej znajdującemu się na meczu innych drużyn Ligi Bemowskiej.

VI. kary indywidualne.

1. czerwona karta dla zawodnika – min. 1 mecz dyskwalifikacji.

2. udział zawodnika będącego w okresie dyskwalifikacji - dyskwalifikacja na 2 dodatkowe mecze ponad okres pierwotnej dyskwalifikacji.

VII. Wykonywanie nałożonych kar.

Kara musi być wykonana w najbliższym meczu po jej ogłoszeniu, niezależnie czy jest to mecz z kolejki przełożonej.

VIII. kary niewymienione. W przypadku sytuacji niewymienionej w niniejszym paragrafie, decyzje o nałożeniu kary podejmuje Organizator.

§ 9 Postanowienia końcowe

1. Rozstrzyganie spornych sytuacji: Sporne sytuacje rozstrzygane będą na podstawie niniejszego Regulaminu. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się przepisy FIFA o grze w piłkę nożną, przepisy PZPN, Kodeks Cywilny oraz bezstronne decyzje Organizatora.

2. Prawo interpretacji Regulaminu: Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje jedynie Organizatorowi.

3. Zmiany w Regulaminie: Organizator ma prawo wnosić do niniejszego Regulaminu zmiany, o których będzie informował za pośrednictwem strony internetowej https://ligaoil.superliga6.pl.

4. Odpowiedzialność za urazy i kontuzje: Organizator nie ponosi odpowiedzialności za urazy, kontuzje itp. oraz ich następstwa powstałe w wyniku gry w Lidze OIL. Przed przystąpieniem do rozgrywek zaleca się uczestnikom poddanie się badaniom lekarskim w celu oceny stanu zdrowia oraz ubezpieczenie od NNW.

5. Odpowiedzialność za szkody: Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez uczestników rozgrywek. Za wszelkie szkody wyrządzone przez osoby związane z daną drużyną, takie jak zawodnicy, trenerzy, kibice, odpowiadają solidarnie zawodnicy zgłoszeni do gry w danej drużynie.

6. Odpowiedzialność za rzeczy pozostawione na obiektach: Organizator nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na obiektach sportowych Ligi Bemowskiej (szatnie, boiska).

7. Informacje dla drużyn: Wszelkie informacje przeznaczone dla ogółu lub części drużyn uczestniczących w Lidze Bemowskiej uważa się za prawidłowo udostępnione poprzez ich umieszczenie na stronie internetowej www.ligabemowska.pl oraz igaoil.superliga6.pl.

8. Przetwarzanie danych osobowych:

Administratorem danych osobowych jest Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie z siedzibą przy ul. Puławskiej 18, 02-512 Warszawie, w zakresie zapisów na rozgrywki Lekarskiej Ligi Mistrzów, prowadzenia ewidencji uczestników, komunikacji z uczestnikami, dokumentacji fotograficznej wraz z jej publikacją w social mediach oraz Michał Burzyński: LIGA BEMOWSKA z siedzibą Zamiany 14 ,02-787 Warszawaw zakresie organizacji Lekarskiej Ligi Mistrzów, prowadzenia rankingów, zarzadzania terminarzami i innych czynności związanych z prowadzeniem rozgrywek.

W sprawie przetwarzania danych przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych - Tomaszem Dzieńkowskim – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Kontakt z Michał Burzyński: LIGA BEMOWSKA w sprawie przetwarzania danych – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane uczestników będą przetwarzane do czasu odwołania zgody udzielonej w tym zakresie.

Odbiorcami danych uczestników są wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.

Każdy z uczestników posiada prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Każdy z uczestników ma prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

9. Wizerunek: Wzięcie udziału w rozgrywkach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatne wykorzystywanie wizerunku uczestnika przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza z siedzibą przy ul. Puławskiej 18, 02-512

Warszawa (dalej: „OIL”) w ramach wszelkich działań związanych z organizacją rozgrywek Lekarskiej Ligi Mistrzów OIL, w tym na wykorzystanie przez OIL lub przez inne osoby/podmioty działające na zlecenie OIL wizerunku uczestnika w ramach obrotu egzemplarzami, na których utrwalono ten wizerunek oraz na zwielokrotnianie tego wizerunku wszelkimi dostępnymi aktualnie technikami i metodami, rozpowszechnianie oraz publikowanie, także wraz z wizerunkami innych osób utrwalonymi w ramach realizacji ww. działań, poprzez rozpowszechnianie wizerunku uczestnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak również za granicą w:

• video w mediach tradycyjnych i elektronicznych;

• mediach elektronicznych, w szczególności na stronach internetowych;

• prasie;

• broszurach, ulotkach, gazetkach itp.

Powyższe zgody zostają udzielone nieodpłatnie, a także bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy